Zırkan Zirki Derneği İki Aile Arasında Barışı Sağladı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Zırkan Zirki Aşireti’ne mensup akraba iki aile arasındaki husumet, İrfan Bucak’ın girişimleriyle son buldu. İki aile, barış yemeğinde bir araya gelerek husumete son verdi.

Zırkan Zirki Derneği İki Aile Arasında Barışı Sağladı

Mardin’in Kızıltepe İlçesine bağlı Arıklı Köyü’nde Zırkan Zirki Aşireti’ne mensup akraba iki aile arasında husumet başlamıştı. Husumetin daha fazla büyümemesi için devreye giren Zırkan Zirki Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İrfan Bucak, iki ailenin fertleri ile görüşerek barışmaya ikna etti.  Başkan İrfan Bucak’ın talimatları ile köye giden Zırkan Zirki Derneği Genel Başkan Yardımcıları Erkan Doğan ve Mustafa Yıldırım ile Genel Muhasip Mehmet Budak, aile fertleri ile bir araya geldi. Genel Başkan İrfan Bucak ise amcasının rahatsızlığı nedeniyle ziyarete katılamadı.  Aralarında husumet bulunan Ahmet Bıçak ve Ali Bıçak ile görüşen heyet, daha sonra barış yemeğinde bir araya geldi. Zırkan Zirki aşiretine mensup husumetli aileler, okunan dualarla barışa el uzatarak husumete son verdi.


Düzenlenen barış programına ilişkin açıklamalarda bulunan Zırkan Zirki Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı İrfan Bucak; “Bölgemizin en büyük sorunlarından biri de husumetlerdir. Bu husumetler çoğu zaman istenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Bunları bildiğimiz için ilk çalışmalarımız arasında ‘barış heyeti’ kurmak oldu. Derneğimizin bünyesinde kurduğumuz bu heyetle husumetler büyümeden barışla sonuçlanacak. Bugün de aşiretimize mensup iki akrabamız arasındaki husumeti sonlandırdık. Bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bizleri kırmayıp barışmayı kabul ettikleri için Ahmet Bıçak ve Ali Bıçak ile aile fertlerine minnettarım. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.


 


ZİRKAN ZİRKİ KÜLTÜR VE SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEGİ GENEL BAŞKANI

İRFAN BUCAK ...