Kızıltepe'de Şurtazi Ailesi Arasındaki Husumet Barışla Sonuçlandı

Kızıltepe'de Şurtazi Ailesi Arasındaki Husumet Barışla Sonuçlandı. Şanlıurfa Zırıkanlılar Aile Birliği Derneği ve Mardin Zırıkanlılara Aile birliği Derneği başkanları ve yönetimlerinin büyük çabası sonucunda Şurtazi ailesi barıştırıldı.

Kızıltepe'de Şurtazi Ailesi Arasındaki Husumet Barışla Sonuçlandı
1 / 1

1. Kızıltepe'de Şurtazi Ailesi Arasındaki Husumet Barışla Sonuçlandı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Kılıç Şurtazi ailesi arasında başlayan husumet barışla noktalandı.
Yaklaşık 6 ay önce çıkan kavgada bir kişinin ölümüyle başlayan kan davası Şanlıurfa Zirkanlılar Derneği Başkanı İrfan Bucak ve yönetimi yanısıra Başkan Yardımcısı Doğan Erkan ve Başkan yardımcısı Mustafa Yıldırım, Mardin Zirkanlılar Derneği Başkanı Münir Koçhan ve yönetimi, Nusret Ülker, İş adamı Beşir Dündar ve birçok kişinin girişimiyle sona erdi husumetli aile barıştırıldı.
Nirvana düğün salonunda başlayan program Kur’an-ı kerim tilavetiyle başladı. Konuşmalarla devam eden program Mardin İl Müftüsü Ali Hayri Çelik’in yaptığı dualarla devam edildi.


Başkan Münir Koçhan yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:
“Kılınç Şurtazi ailesinin Kur’an-ı Kerimin emir ve Peygamber efendimizin sünneti gereği hepimizin huzurunda söz vererek bu husumeti geride bıraktıklarına hep beraber şahitlik etmekteyiz. Bu tür husumetlerin bu topraklarda yaşanmaması dikeğiyle barışın egemen olması yüce rabbimden niyaz ederiz. Barışın son bulması için Başta Şanlıurfa Zirkanlılar Derneği Genel Başkanımız İrfan Bucak ve yönetimine, Mardin  Zirkanlılar Derneği yönetimine, Dayımız olan Beşir Dündar’a, tüm akrabalarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Barıştan yana çaba sarf eden Kılıç şurtazi ailesi fertlerine teşekkür ediyorum.”


Daha sonra söz alan Kızıltepe İlçe Müfütüsü Mahsum Taşçı Şurtazi ailesinin barışı için burada bulundukları için Allah’a hamd ettiklerini aktararak: ”Bu sulhu gerçekleştirme uğrunda çaba sarf edenlere teşekkür ediyorum. Hepimizin gönlünden geçen huzurun mutluluğun  beraberliğin kardeşliğin devamı için bu hizmetimize birlikte devam edeceğiz.”
Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Mehmet Kestop ise “Hayırlı bir iş için buradayız. Ailede bir kaza sonucu husumet olmuştur. İl ve İlçe başkanlarımız kanaat önderlerimiz tim akrabalarımızı girişimleri ve ısrarları sonucu çok şükür bu gün burada mutlu bir günü yaşıyoruz. Bir barışı icra ediyoruz.” dedi.
Barışın mimarlarından olan Beşir Dündar ise çabalarının sonuç verdiğini ve barış sağlandığı için mutlu olduklarını aktardı.


Böylesine kıymetli bir güne tanıklık ettikleri için mutlu oldukları ifade eden Saadet Partisi Mardin İl Başkanı Vejdin Koçhan: “Burada bulunmamıza vesile olan barışa kardeşliğe yönelik atılan bu adımda emek veren herkesten Allah razı olsun diyorum. Her zaman sulh yolunu seçmeliyiz. Bunlar biz insanlar için bir imtihandır rabbim imtihanlardan galip gelenlerden eylesin. İnşallah bölgemizde bir daha bu tür olaylar gerçekleşmeyeceğini ümit ediyorum.” Dedi.
Program konuşmalardan sonra verilen barış yemeğiyle son buldu.